Mit idealnego związku

Witaj, świecie!
26 kwietnia 2016
Niedojrzały mężczyzna – moda czy już epidemia?
14 lipca 2016

Artykuł okazał się tutaj

Kiedy go poznała, wydawał się księciem z bajki. Inteligentny, uprzejmy, dowcipny. Zabierał ją w ciekawe miejsca, dzielił swoimi pasjami, fascynował swoją seksualnością. Po dwóch latach znajomości został zdegradowany do roli nudnego i przewidywalnego giermka. Już nie lśni, nie bryluje, nie urzeka, a zamiast berła dzierży w dłoni pilot od telewizora. Czy wymarzony książę zamienił się w żabę? Niekoniecznie. Po prostu nigdy owym księciem nie był.  Zdarza się, że zakochujemy się nie w ludziach, ale w swoich własnych wyobrażeniach na ich temat.

 

 

Na kobiecych forach wypowiada się mnóstwo internautek  rozgoryczonych codziennym życiem z partnerem. Oczekiwania przez duże „o”, za którymi ukochany zdawał się początkowo nadążać,  obracają się stopniowo w wielkie rozczarowanie. Pęka fantazmat i następuje silne zderzenie z realnym obrazem wybranego mężczyzny. Mężczyzny z krwi i kości, który ma swoje słabe strony i gorsze dni. Takiego, który nie jest w stanie zaspokoić wszystkich – a może nawet drobnej części – naszych potrzeb.

 

Do jakiego stopnia idealizowanie partnera jest rzeczą naturalną? Czy wpisane jest w każdy  związek w swej początkowej fazie?

 

Idealizowanie partnera na etapie zakochania jest rzeczą  jak najbardziej naturalną. Kiedy spotykamy na swojej drodze osobę, która wydaje nam się atrakcyjna jako partner, to tak naprawdę jej nie znamy, nie wiemy jaka jest. Natomiast mamy pewne swoje wyobrażenia na jej temat. I w tych właśnie wyobrażeniach się zakochujemy. Przypisujemy tej, wybranej przez siebie osobie różne cechy, które odpowiadają wyidealizowanemu obrazowi nas samych.  Często fascynuje nas to, co ma partner, a nam trudno jest osiągnąć. Na przykład, jestem mężczyzną aktywnym, żyjącym w ciągłym pośpiechu, w pogoni za  osiągnięciami, i nie czuje się tak naprawdę z tym wszystkim dobrze. Bardzo możliwym jest, że zakocham się w kobiecie wrażliwej, spokojnej, zdolnej do introspekcji. Zobaczywszy w kobiecie pewne zachowania, wskazujące na to, że mogłaby mieć w sobie ten rodzaj wyciszenia , którego mi samemu  brakuje, a za którym tak tęsknię, przepiszę tej kobiecie cały zestaw innych cech, które chciałbym mieć. I już mam swój ideał. Paradoksalnie, po pewnym czasie  zaczną irytować mnie właśnie te cechy w których się zakochałem, jej powolność, mała przebojowość, brak otwartości, lub coś podobnego – wyjaśnia psychoterapeutka Anna Radomska-Malczak.  Kiedy na etapie zakochania idealizujemy swojego partnera, jest to zjawisko naturalne i nadające uroku „byciu zakochanym”. Natomiast niszczącym jest przekonanie, że „tak będzie zawsze”, że istnieje coś takiego jak „mężczyzna idealny”, „kobieta idealna” lub „związek idealny” .

 

Z mitem idealnego związku zmaga się bardzo wielu dorosłych. Oczekują partnera bez skazy, który zapewni relację bez cienia nieporozumień i będzie gwarantem wiecznej szczęśliwości. Takie osoby zawierają małżeństwo i po pewnym czasie zdają sobie sprawę, że ich gniazdko miłosne nijak idealnym nazwać nie można. Co więcej, często nie czują się nawet przeciętnie usatysfakcjonowane. To  nie miało być tak. Trafili do złej bajki.

 

Osoby takie, często żyją w przekonaniu, że innym udaje się stworzyć związek idealny, tylko im akurat nie. Po prostu wybrali nieodpowiednią osobę, która ich zwiodła. Najlepszym rozwiązaniem  wydaje się odejście od partnera X i próby odnalezienia partnera Y – tego „idealnego” dla nich. Nic bardziej mylnego. Prawdopodobnym jest, że po pewnym czasie z partnerem Y znajdą się dokładnie w takiej samej sytuacji. Nie wybrali nieodpowiedniej osoby, tylko mają mylne wyobrażenie na temat związków. Nie ma związków idealnych. A problemy są nieodłączną częścią uczucia. Trzeba tylko dać sobie spokój z marzeniami o idealnym związku i idealnym partnerze.

 

Szkoda, że ludzie nie zadają sobie pytania, dlaczego szukają kogoś nieskazitelnego, kogoś kto zaspokoi wszelkie potrzeby i będzie wiecznie nastawiony na dawanie. Często bowiem nieświadomie dążą do sytuacji, w której partner wypełni im wszelkie deficyty. Książę z bajki ma kompensować niską samoocenę, ma być potwierdzeniem z zewnątrz, że jednak ja się do czegoś nadaję, jednak nie jestem taka kiepska.  Partner nieskazitelny bywa też panaceum na wszelkie urazy i emocjonalne krzywdy doznane w relacjach z bliskimi.

 

 

Anna Radomska – Malczak: Każdy z nas nosi w sobie jakieś traumy, deficyty i niezaspokojone potrzeby z dzieciństwa. Kiedy zaczynamy budować bliski związek, traumy te wychodzą na światło dzienne, cierpimy i jesteśmy przekonani, że przyczyną naszego cierpienia jest druga osoba. Wchodząc w związek z partnerem, możemy na przykład oczekiwać, że teraz to partner będzie ojcem, który nigdy nas nie opuści, lub matką, która będzie kochać nas bezwarunkowo. A kiedy partner tych naszych oczekiwań nie spełnia, obarczamy jego winą tak bardzo, że nawet możemy go znienawidzić. Nosząc w sobie „zranione dziecko”, tak naprawdę nie żyjemy w teraźniejszości. Nasze reakcje są wywołane przez zdarzenia, które miały miejsce wiele lat temu, przez osoby, z którymi byliśmy związani kiedyś. Jeśli nie zajmiemy się tym „zranionym dzieckiem”, będzie ono niszczyć nasze intymne relacje w dorosłym życiu. A zająć się nim właściwie, możemy wyłącznie my sami. Nasz partner nie jest ani naszym ojcem, ani matką, ani naszym psychoterapeutą. Nawet, jeśli by chciał, po prostu nie jest w stanie zrobić tego, co należy do nas.

 

 

Nie da się żyć wyłącznie złudzeniami i mit idealnego partnera prędzej czy później pęka. Często z hukiem. Zaczynamy go widzieć takim, jaki jest i nie pokrywa się to z naszym pierwotnym obrazem. Dostrzegamy, że partner ma też wady i nie spełnia naszych oczekiwań. Nadchodzi moment dokonania wyboru: możemy spróbować pokochać żywego człowieka, jakiego mamy przed sobą, albo pozostać przy swoim nieskazitelnym fantazmacie.

 

Anna Radomska – Malczak: Myślę, że właśnie ten moment wyboru i jest momentem, kiedy zakochanie ma możliwość przerodzić się w prawdziwą miłość. Pękają iluzję „idealnego partnera” w którym byliśmy zakochani i widzimy przez sobą żywego człowieka. Czasami, moment ten jest jak przebudzenie ze snu. Otwieramy oczy i widzimy osobę, która z pewnością nie jest taka, w której się zakochaliśmy, i z którą tak bardzo chcieliśmy być. Dotychczas widzieliśmy głównie podobieństwa i zalety, teraz odkrywamy różnice i wady. Pojawiają się konflikty. Tak naprawdę dopiero w tym momencie mamy szansę zobaczyć, z kim właściwie jesteśmy, spróbować do  tej osoby się zbliżyć i może zacząć tę osobę kochać. Taką jaką jest naprawdę, a nie taką, jaką wymyśliliśmy sami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *